Stigmata
Rupert Wainwright
 

Bir cizvit rahip olan Andrew Kiernan Vatikan adına dünyanın çeşitli yerlerinde ortaya çıktığı iddia edilen mucizeleri araştırmaktadır. Yeni görevi için Brezilya'ya gider ve buradaki bir kilisedeki İsa heykelinin gözlerinden akan kanın mahiyetini araştırır.

Aynı sıralarda orta yaşlı bir kadın bilmeden, küçük bir çocuğun bu kilisede yakın bir zaman önce ölmüş bir rahipten çaldığı bir haçı satın alır. Bu haçı Amerika'da yaşayan Frankie'ye verecektir. Bundan sonra Frankie'nin yaşamında olağanüstü gelişmeler ortaya çıkmaya başlar. Bunlar, Hıristiyanlık tarihinde sadece çok dindar ve kutsal kişilerde görülen ve stigmata adı verilen yaralara benzemektedir. Ne var ki, ortada bir problem vardır. Frankie çok sıradan bir hayat süren ve inancı olmayan biridir.

Gelişmeler Vatikan'ın yerleşik dogmalarını sarsacak bir mahiyet almaya başlar ve filmin hem ruhanî anlamda gerilimi artarken, bir yandan da Vatikan rahiplerinin Frankie'nin peşine düşmesi filmin gerilimini daha da artırır.

Filmin ana temasını, 1945 yılında Mısır'da bulunan ve Aramice yazılmış olup gerçek İncil'e daha yakın bir nüsha olduğu iddia edilen Thomas İncili ve özellikle de bu İncil'deki Katolik Kilisesi'nin varlığını sorgulatan şu ayet oluşturuyor:

"İsa dedi: hepsinin üzerinde olan ışık benim. Bütün benim. Bütün benden çıktı ve bütün bana erişti. Ağacı yarın, ben ordayım; taşı kaldırın, beni orada bulursunuz."

 

Yönetmen
Rupert Wainwright
Senaryo
Tom Lazarus
Oyuncular
Patricia Arquette, Gabriel Byrne, Jonathan Pryce, Nia Long, Thomas Kopache
Orijinal Adı
Stigmata
Yapım Yılı
1999
Yapım Ülkesi
ABD
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
103 dakika