Büyük Kahuna
John Swanbeck
 

2000 yapımı bir film olan Büyük Kahuna, aynı zamanda filmin senaristi de olan Roger Rueff'in Hospitality Suite adlı tiyatro oyunundan bir uyarlama. Film hemen hemen baştan sona kapalı bir mekanda, bir otel odasında ve üç kişi arasında geçiyor.

Buradan bakınca film sıkıcı olmaya aday gibi. Ama hiç de öyle değil. Gerek konunun ve senaryonun sağlamlığı ve gerekse oyuncuların inanılmaz performansı filmi birçok aksiyon ve serüven filminden bile daha sürükleyici kılıyor. İki emektar pazarlamacıyı canlandıran Kevin Spacey ve Danny DeVito'nun oyunculukları gerçekten mükemmel.

Filmde "Big Kahuna" olarak sözü edilen kodaman bir işadamına endüstriyel yağ satmaya çalışan ve bunun için başka bir şehre gelmiş üç pazarlamacının otelde geçirdikleri bir gece anlatılıyor. Kevin Spacey'nin oynadığı Larry Mann ağzı bozuk ve alaycı biridir. Danny DeVito'nun oynadığı Phil Cooper dünyadan usanmış ortalama bir insandır. Peter Facinelli'nin canlandırdığı Bob Walker ise dindar ve kararlı bir genç Baptist'tir.

Bu üç farklı kişiliğin biraradalığı gece boyunca insan varlığının ve yaşamın anlamının sorgulandığı bir ortamı hazırlayacaktır.

Kaçırılmaması gereken bir film.

Filmden bir alıntı:

Phil Cooper: "İsa'yı mı satıyorsun, yoksa Buda'yı mı, yoksa sivil hakları mı, yoksa Emlâk İşinde Para Kaybetmeden Nasıl Para Kazanılır? kitabını mı satıyorsun, hiç farketmez. Bu seni bir insan yapmaz; bu seni bir pazarlamacı yapar. Eğer biriyle dürüst olarak, bir insan olarak konuşmak istiyorsan ona çocuklarını sor. Düşlerinin ne olduğunu keşfet — sadece öğrenmek için, başka bir sebepten dolayı değil. Çünkü, sohbeti yönlendirmek için müdahale ettiğin noktada bu artık bir sohbet olmaktan çıkar, bir satıcı konuşması haline gelir. Ve sen artık bir insan değil, bir pazarlamacısındır."

 

Yönetmen
John Swanbeck
Senaryo
Roger Rueff
Oyuncular
Kevin Spacey, Danny DeVito, Peter Facinelli
Orijinal Adı
The Big Kahuna
Yapım Yılı
2000
Yapım Ülkesi
ABD
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
90 dakika