Akbabanın Üç Günü
Sydney Pollack
 

Turner (Robert Redford) CIA'de çalışan ve kod adı "Akbaba" olan sıradan bir araştırmacıdır. Çalıştığı merkezdeki görevleri kitaplar okumak ve istihbarat çalışmalarında kullanılabilecek olası senaryolar üretmektir. Öğle yemeği almak için dışarı çıktığı bir gün, geri döndüğünde merkezdeki herkesin öldürülmüş olduğunu görür. Kısa sürede, kendisinin de peşinde olan katillerin CIA görevlileri olduğunu anlar. Bir yandan kaçarken, bir yandan da olayı aydınlatmaya, CIA'in neden peşinde olduğunu anlamaya çalışır.

Bu süreçte onu yakalanmaktan ve öldürülmekten kurtaran aslında amatör bir casus olmasıdır. Bir profesyonelin neler yapabileceğini iyi bilen CIA görevlileri bir türlü onun ne yapacağını kestiremezler.

İyi bir politik gerilim filmi olan "Akbabanın Üç Günü" beyazperdede CIA'in gerisinde dönen dolapları açıkça gösteren ilk filmlerden biri. 1975 yapımı olan bu filmde kahraman, olayı çözse de, kötülerin üstesinden gelmeyi ve sistemi çökertmeyi başardığı söylenemez. Oldukça gerçekçi bir finalde Akbaba izini kaybettirir, hepsi bu.

Politik gerilim filmlerinden hoşlananlar için bu gerçekten bir klasik ve atlanmaması gereken bir film.

 

 

Yönetmen
Sydney Pollack
Senaryo
Lorenzo Semple Jr.
Oyuncular
Robert Redford, Faye Dunaway
Orijinal Adı
The Three Days of the Condor
Yapım Yılı
1975
Yapım Ülkesi
ABD
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
117 dakika