22 Numarada Cinayet
Robert Moore
 

Bu film gizemli cinayet filmleri ve Charlie Chan, Miss Marple, Hercule Poirot, Sam Spade gibi hayalî dedektiflerle dalga geçen, onlara göndermelerde bulunan bir film. Peter Sellers, David Niven, Peter Falk ve Maggie Smith gibi ünlü oyuncuların başarılı performansı filme ayrı bir canlılık katıyor.

Filmde insanlardan uzak yaşayan tuhaf biri olan Lionel Twain (ki bu kişi aslında ünlü Amerikalı polisiye yazarı Truman Capote'ye bir göndermedir) dünyanın en ünlü beş dedektifini bir haftasonu geçirmek üzere tuhaf kalesine davet eder. Kör bir başhizmetkârı ve hem sağır hem de dilsiz bir ahçısı vardır. Bunların birbirleriyle "konuştukları" komik sahne filmin en güzel ve en başarılı sahnelerinden birini oluşturmaktadır.

Akşam yemeğinde Lionel davet ettiği dedektiflere, onlardan daha akıllı olduğunu kanıtlamak istediğini belirtir. Lionel, geceyarısında çözemeyecekleri bir cinayet işleneceğini, eğer içlerinden biri bu cinayeti başarıyla çözebilecek olursa ona bir milyon dolar vereceğini söyler. Ünlü dedektifler gizemi çözmeye çalışırken birçok ilginç şeyle karşılaşacaklardır...

22 Numarada Cinayet bir başyapıt sayılmayabilir ama bu film biraz eğlenceli bir vakit geçirmek isteyenlere, özellikle de hem komedi hem de polisiye filmlerden hoşlananlara tavsiye edilir. Peter Sellers hayranları içinse bu film apayrı bir tat veriyor.

Yönetmen
Robert Moore
Senaryo
Neil Simon
Oyuncular
Eileen Brennan, Truman Capote, James Coco, Peter Falk, Alec Guinness, Elsa Lanchester, David Niven, Peter Sellers, Maggie Smith, Nancy Walker, Estelle Winwood
Orijinal Adı
Murder by Death
Yapım Yılı
1976
Yapım Ülkesi
ABD
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
94 dakika