İmparatorun Yeni Yüzü
Alan Taylor
 

Önce tarih kitaplarında yazan gerçeği hatırlayalım: Napoleon Bonaparte 1815 yılında Waterloo Savaşı'nda İngilizlere yenildikten sonra (Elbe Adası'ndan sonraki ikinci sürgün yeri olan) Saint-Helene adasına sürgüne gönderilir. Buradaki sürgün hayatı 6 yıl sürer ve 1921 yılında burada ölür.

İmparatorun Yeni Yüzü bu tarihsel gerçekten yola çıkıyor.

Fakat filmde, ölen Napoleon gerçek Napoleon değildir. Gerçek Napoleon gizlice Fransa'ya dönüp yeniden ülke yönetimini ele geçirmek üzere kendine çok benzeyen bir balıkçıyla (Eugene Lenormand) yer değiştirmiş ve Fransa'ya doğru yola çıkmıştır. Plana göre sahte Napoleon, gerçek Napoleon'un Fransa'ya varmasından sonra kendi kimliğini açığa vuracak ve bunun üzerine gerçek Napoleon Paris'te kendini gösterecektir.

Ne var ki rolünden ve daha önce hiç yaşamadığı rahat yaşamından son derece memnun olan balıkçı, gerçek kimliğini ifşa etmeye bir türlü yanaşmaz.

Bu sırada gerçek Napoleon gizlice Paris'e gelmiş, beş parasız ve tek başına bir pansiyona yerleşmiştir. Pansiyonu işleten Nicole Truchaut asker olan kocasını savaşta kaybetmiş güzel bir dul kadındır. Kocasının yokluğunda mali durumu kötüye gitmektedir. Napoleon, Eugene Lenormand kimliği altında, kadının satıcılar yoluyla şehirde meyve satmasına yardımcı olur. Bir komutan edasıyla (ya da aslında gerçek bir komutan olarak) bütün satıcıları öylesine iyi organize eder ki gün sona ermeden bütün meyveler satılır ve çok iyi bir hasılat elde edilir. Napoleon, bu arada dul kadına aşık olmuştur.

Napoleon Paris'te sıradan bir yaşam sürerken sahte Napoleon ölür. Gerçek Napoleon'un Fransa'nın mı yoksa sevgilisinin mi Napoleon'u olacağına karar vermesi gereken bir andır bu.

Komedi ve dram karışımı olan bu filmde Napoleon'u oynayan Ian Holm gerzekten de çok başarılı bir oyunculuk performansı sergiliyor.

Hoş ve eğlenceli bir film.

Yönetmen
Alan Taylor
Senaryo
Kevin Molony, Alan Taylor, Herbie Wave

Oyuncular

Ian Holm, Iben Hjejle, Tim McInnerny
Orijinal Adı
The Emperor's New Clothes
Yapım Yılı
2001
Yapım Ülkesi
İngiltere
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
107 dakika