Nerdesin Be Birader
Joel Coen
 

Nerdesin Be Birader bir komedi filmi. Film, Büyük Bunalım yıllarında Mississipi'de geçiyor. Filmin esin kaynağı olan birkaç yapıttan söz edilebilir. Bunlardan ilki Homeros'un Odiseus'u. Diğeri Howard Waldrop'un Bir Düzine Zor İş (A Dozen Tough Jobs) adlı, Herkül'ün İşleri'nin 1937 yılında Mississipi'de geçtiği 1989 tarihli kısa romanı.

Ulysses Everett McGill, Missisipi'de ağır işçi olarak çalışmaya mahkum olmuş geveze ve sıradan bir mahkumdur. Taş kırmaya artık tahammülü kalmayınca çareyi iki beceriksiz mahkumla birlikte kaçmakta bulur. Bunlar tatlı ve saf Delmar ve çevreye uyumsuz bir adam olan Pete'dir. Üç kafadar özgürlüklerini kazanma ve gömülü bir hazineyi paylaşma hayaliyle yola çıkarlar.

Kaybedecek bir şeyleri olmayan üçlünün ellerinde kelepçelerle hayatlarını kurtarmak için yaptıkları kaçış, birbirinden ilginç tecrübelere ve renkli karakterlere sahne olacak bir maceraya dönüşecektir. Tabi bu sırada, peşlerine düşen esrarengiz kanunadamı Cooley'i de alt etmek zorundadırlar.

Kör bir rahibin "Bir hazine bulacaksınız ama aradığınız hazineyi değil " sözleriyle özgürlüklerinin ve gömülü hazinenin peşine düşmüş olan üç beceriksiz kaçak, maceraları boyunca Jackson'a radyoda şarkı söylemeye giden bir müzisyen olan Tommy Johnson, kendilerini dolandıran tek gözlü İncil satıcısı Big Dan Teague, bir soygun karmaşasının ortasında kendilerine dostça davranan bir gangster Babyface Nelson, Everett'in çok uzak olmayan geçmişinin önemli bir parçası Penny Wharvey ve vali Pappy O'daniel gibi renkli yüzlerle karşılaşacaklardır.


Yönetmen
Joel Coen
Senaryo
Joel Coen, Ethan Coen

Oyuncular

George Clooney, John Turturro, Tim Blake Nelson, John Goodman, Holly Hunter, Charles Durning
Orijinal Adı
O Brother, Where Art Thou?
Yapım Yılı
2000
Yapım Ülkesi
ABD
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
106 dakika