Persepolis
Marjane Satrapi / Vincent Paronnaud
 

Persepolis, Marjane Satrapi'nin aynı ismi taşıyan ve çizgi roman olarak yazılmış otobiyogrofisinin sinemaya uyarlanmasıyla yapılmış bir animasyon film ve orijinal kitaba sadık kalınarak siyah-beyaz olarak yapılmış.

Marjane Satrapi, Şah rejimine ve onu izleyen teokratik yönetime muhalif bir ailede büyüdü. Film, onun küçük bir kızkenki duygularını ve düşünce süreçlerini ortaya koyuyor. Sonradan, İran'daki hükümet denetiminin gün geçtikçe artması üzerine ailesi onun ülkeden ayrılması konusunda ısrar edince, Avusturya'da bir başına kalan Marjane'ı ergenlik bunalımlarıyla tek başına başa çıkmaya çalışırken ve sevgili ailesini özlerken buluruz. Ülkesine geri döndüğünde ise bir kadın olarak özgürlüklerinin artan bir şekilde baskılanmasıyla başa çıkmaya çalışır. Kendine karşı dürüst olmaya çalışırken yaşadığı iç çatışkıları görürüz.

Bu film tarihsel ve kişisel meseleleri son derece güzel bir şekilde dengeliyor ve bunları ilgi çekici bir anlatı içerisinde harmanlıyor. Zekâ ve mizahın yanısıra derin ve güçlü bir doğruluk duygusu bu filmin her karesinde kendini göstererek, filmi daha da etkileyici kılıyor.

Tam da büyüklere göre bir çizgi film.


Yönetmen
Marjane Satrapi / Vincent Paronnaud
Senaryo
Marjane Satrapi / Vincent Paronnaud
Oyuncular
---
Orijinal Adı
Persepolis
Yapım Yılı
2007
Yapım Ülkesi
Fransa
Orijinal Dili
Fransızca, Farsça, İngilizce, Almanca
Filmin Süresi
95 dakika