Başkalarının Hayatı
Florian Henckel von Donnersmarck
 

Bir yandan çok heyecanlı politik bir gerilim filmi olan "Başkalarının Hayatı" öte yandan izleyiciyi derinden etkileyen bir dram niteliği taşıyor. Film 1984 yılında, yani Glastnost'tan ve Berlin Duvarı'nın yıkılışından beş yıl önce Doğu Almanya'da başlıyor ve 1991'de iki Almanya'nın birleştiği döneme kadar sürüyor.

Film, Doğu Almanya'nın mutlak güce sahip gizli polis teşkilâtı Stasi için çalışan ve çok yetenekli bir görevli olan Yüzbaşı Gerd Wiesler'in zamanla gözünün açılışını gözler önüne seriyor. Kendisine verilen son görev rejim karşıtı faaliyetleri olduğundan kuşkulanılan ünlü oyun yazarı Georg Dreyman'ı ve dolayısıyla aktris sevgilisi Christa-Maria Sieland'ı izlemektir.

Film boyunca bir yandan totaliter bir devletin bütün çirkinlikleriyle yüzyüze kalan Georg Dreyman'ın ve Christa-Maria Sieland'ın yapmaya zorlandıkları zor seçimleri izlerken, diğer yandan ise onları 24 saat gözetim altında tutan Gerd Wiesler'in bu süreç içerisinde yaşadığı içsel dönüşüme tanıklık ederiz.

Wiesler, "başkalarının hayatına", aşka, edebiyata, özgür düşünceye daldıkça kendi varoluşunun yavanlığını derinlemesine farketmeye başlar. Hızla gelişen olaylar onu da büyük ve çok riskli bir seçim yapmaya zorlayacaktır.

Totaliter rejimlerin çirkinliğini bütün boyutlarıyla ve çok dramatik bir şekilde ortaya koyan bir film. Mutlaka izlenmeli.

 


Yönetmen
Florian Henckel von Donnersmarck
Senaryo
Florian Henckel von Donnersmarck
Oyuncular
Ulrich Mühe, Martina Gedeck, Sebastian Koch, Ulrich Tukur
Orijinal Adı
Das Leben der Anderen
Yapım Yılı
2006
Yapım Ülkesi
Almanya
Orijinal Dili
Almanca
Filmin Süresi
137 dakika