Bir Yerde
Hal Ashby
 

1979 yapımı olan Bir Yerde kara komedi türünde bir film. Bir yandan politika, şöhret, medya-saplantısı ve televizyonu hicvederken diğer yandan da masumiyetin erdemini yüceltiyor.

Chance (Peter Sellers) Washington D.C.'de zengin bir adamın konağında yaşayan orta-yaşlı bir adamdır. Epeyce kıt akıllı biri olan Chance bütün yaşamı boyunca bu evde yaşayarak bahçenin bakımıyla uğraşmış ve bu süre zarfında dış dünyayla hiç temas kurmamıştır. Kültürel ve sosyal eğitimi kendisini büyüten "Yaşlı Adam"ın kendisine aldığı televizyondan izledikleriyle sınırlıdır. Yaşamındaki diğer tek kişi Louise'dir. Evin hizmetçisi olan Louise ona yemek pişirmekte ve tıpkı bir çocuk gibi ona göz kulak olmaktadır.

Evin sahibi olan yaşlı adam ölünce Chance evi satan avukatlar tarafından evden kovulur. Böylece Chance yaşamında ilk kez olarak dış dünyaya çıkar.

Ve kendini rastlantı sonucu Amerika'nın önde gelen isimleriyle, hatta Amerikan Başkanı'yla tanıştığı, onların dostluğunu kazandığı bir yaşamın içerisinde bulur. Herkes onun gerçekte olduğundan çok farklı biri olduğunu sanmaktadır.

Seyredilmesi gereken, ilginç bir film.

 


Yönetmen
Hal Ashby
Senaryo
Robert C. Jones (Jerzy Kosiński'nin romanından uyarlama)
Oyuncular
Peter Sellers, Shirley MacLaine, Melvyn Douglas, Jack Warden, Richard A. Dysart, Richard Basehart
Orijinal Adı
Being There
Yapım Yılı
1979
Yapım Ülkesi
Amerika Birleşik Devletleri
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
130 dakika