Z
Costa Gavras
 

Z, yönetmenliğini Costa Gavras'ın yaptığı 1969 yılı yapımı politik bir gerilim filmi. Gerçek olaylara dayanan bu film liberal bir politikacı olan Gregoris Lambrakis'in 1963 yılında bir suikast sonucu öldürülmesi çevresinde gelişen hadiseleri anlatıyor. Savcı Christos Sartzetakis olayı soruştururken ordu ve polis içerisindeki bazı üst düzey yetkililer sadece olayda parmakları olduğunu saklamanın yanısıra cinayetin de üstünü örtmeye çalışırlar. Savcı, olayın üzerindeki örtüyü kaldırabilmek için tıpkı bir dedektif gibi çalışmak zorundadır.

Filmin başlığı Yunanlıların popüler bir protesto sloganı olan "Ζει" sözcüğünden geliyor. Bu sözcük "O (yani Lambrakis) yaşıyor" anlamına geliyor.

Merak edenler için, gerçek hikaye şöyle devam ediyor: Yunanistan'da 1967'de albaylar cuntası darbeyle iktidarı ele geçirdi. Bu dönemde savcı Christos Sartzetakis tutuklandı ve işkence gördü. Ama 1974'ten sonra darbeci subaylar yargılanıp hüküm giyerken Christos Sartzetakis halkın seçtiği parlamento tarafından Cumhurbaşkanı seçildi.


Yönetmen
Costa Gavras
Senaryo
Jorge Semprún, Costa Gavras (Vassilis Vassilikos'un aynı adlı romanından uyarlama)
Oyuncular
Jean-Louis Trintignant, Yves Montand, Irene Papas, Jacques Perrin
Orijinal Adı
Z
Yapım Yılı
1969
Yapım Ülkesi
Fransa
Orijinal Dili
Fransızca
Filmin Süresi
127 dakika