Barışçı
Mimi Leder
 

Barışçı, yönetmenliğini Mimi Leder'in yaptığı 1997 yapımı bir Amerikan aksiyon ve gerilim filmi. Başrolleri George Clooney ve Nicole Kidman'ın paylaştığı film, 90'lı yıllarda dünyadaki Soğuk Savaş sonrası gelişmeler üzerine kurgulanmış: Dağılan Sovyetler Birliği'nden nükleer silahların kaçırılarak bazı terör odaklarına satılması ve öte yandan da Bosna savaşı. Filmin konusu şöyle:

Eski Sovyetler Birliği topraklarında nükleer savaş başlıkları taşıyan bir tren kaza yapar. Amerikalı dahi nükleer uzmanı Dr. Julia Kelly (Nicole Kidman) olayı biraz araştırınca bunun çalınan savaş başlıklarını örtbas etmek amacıyla yapılan bir operasyon olduğunu anlar. Dr. Kelly nükleer başlıkları bulmak üzere görevlendirilirken, yanına yardımcı olarak Albay Thomas Devoe (Geoge Clooney verilir. Ve birlikte çalınan nükleer silahların peşine düşerler ve filmin sonuna kadar nefes kesici bir kovalamaca başlar.

Başrollerdeki oyuncular George Clooney ve Nicole Kidman film boyunca hoş bir ikili oluşturuyorlar. Film sadece bunun için bile izlenebilir.


Yönetmen
Mimi Leder
Senaryo
Michael Schiffer
Orijinal Adı
The Peacemaker
Yapım Yılı
1997
Yapım Ülkesi
Birleşik Devletler
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
124 dakika