Uyanan Yaşam
Richard Linklater
 

Uyanan Yaşam Amerikalı yönetmen Richard Linklater'ın yönettiği 2001 yapımı ilginç bir animasyon film. Filmin hazırlanışı sırasında öncelikle gerçek oyuncular dijital videoya çekilmiş ve daha sonra filmin her karesi bilgisayar aracılığıyla stilize hatlar ve renklerle anime edilmiş.

Eğlenceli vakit geçirmek isteyenlerin kesinlikle seyretmemesi gereken bu film yaşam, ölüm ve düşler üzerine kafa yoranlara yeni ufuklar açabilecek nitelikte. Önce film birtakım entellektüel muhabbetlerden ibaretmiş sanısına kapılıyor insan. Sonra aslında bütün bu görüntülerin ana karakteri oluşturan genç adamın düşlerinden ibaret olduğu anlaşılıyor. Filmin en sonunda da işi filmin başında gördüğümüz küçük çocuğa bağlayabiliyoruz. Ve anlıyoruz ki bütün bu seyrettiklerimiz aslında ölmekte olan küçük çocuğun kendini büyümüş olarak deneyimlediği bir "near-death-experience" imiş. İnsanın rüyada olduğunun bilincinde olması anlamına gelen "lucid dreaming" üzerine, düş ve gerçeklik ayrımları üzerine düşünmek için hoş bir vesile olabilir.

Filmi anlayabilmek için bazı konuşmalar kritik bir önem taşıyor. Bu yüzden filmin transkripsiyonunu ayrıca okumanız iyi olabilir ( http://wakinglifemovie.net/)

Önceleri biraz sıkıcı gibi olsa da sonlara doğru epey ilginç hal alan bir film.


Yönetmen
Richard Linklater
Senaryo
Richard Linklater
Orijinal Adı
Waking Life
Yapım Yılı
2001
Yapım Ülkesi
ABD
Orijinal Dili
İngilizce
Filmin Süresi
101 dakika