Eugène Samuel Grasset (1845 – 1917) İsviçreli bir tasarımcı ve illüstratör. 1880'lerde başlayıp Birinci Dünya Savaşı'na kadar süren Belle Époque, yani Güzellik Dönemi'nde Paris'te çeşitli tasarım alanlarında çalıştı. Art Nouveau [Okunuşu: Ar Nuvo] tasarımının öncülerinden biri olarak bilinen Grasset, Viktoryen sanattan Art Nouveau'ya geçişte Chéret ile birlikte önemli bir rol oynadı.

Grasset ortaçağ sanatı çalışmıştı ve yaratıcı tasarımlarından bazılarını büyük ölçüde etkileyen Japon sanatına büyük hayranlık duyuyordu. Ama kısa bir süre içerisinde poster sanatı en başarılı olduğu alan haline geldi.

Fransız posterlerinin Birleşik Devletler'de popüler hale gelmesiyle Grasset çok geçmeden çeşitli Amerikan şirketlerinden siparişler aldı. 1880'lerde Amerika'dan ilk siparişlerini aldı ve bu başarıları sonucunda kendisinden Harper's dergisinin 1892 Yılbaşı sayısının kapak tasarımını yapması istendi. Grasset'nin Amerika için yaptığı çalışmalar Art Nouveau'nun Amerikan sanatına egemen olmasının yolunu açtı.

Grasset kalın siyah kontür ve düz renk alanları kullandığı bir illüstrasyon tarzı geliştirdi. Çizdiği kızlar uzun boylu ve narindi ve uzun ve dökümlü elbiseler giyiyorlardı. Figürleri Botticelli'ye ve ortaçağ kadın elbiselerine öykünüyordu. Grasset'nin biçimsel kompozisyonu ve yeğinliği az renkler kullanımı, Chéret'nin informal kompozisyonlar ve parlak renk kullanımlarıyla karşıtlık içerisindeydi.