Ludwig Hohlwein (1874-1949) yirminci yüzyılın en önemli Alman poster sanatçılarından biri kabul ediliyor. Mimarlık eğitimi alan ve herhangi bir grafik eğitimi bulunmayan Hohlwein önceleri içmimar ve ressam olarak çalışmaya başladı ve sonradan poster tasarımına yöneldi. Beggarstaffs olarak bilinen İngiliz poster sanatçıları William Nicholson ve James Pryde'den büyük ölçüde etkilendi. Onların yalınlığına öykünmekle birlikte canlı renkler ve şık ortamlar kullandı. İlk posteri 1906 tarihli olan Hohlwein kısa bir zamanda ülkenin önde gelen poster sanatçılarından biri haline geldi.

Ünü sayesinde Almanya ve Avrupa'dan birçok poster siparişi alan Hohlwein otuz yıl boyunca reklâm posterleri üretmeyi sürdürdü. Bunun yanısıra Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında Alman devleti için çeşitli propaganda posterleri yaptı.

Hohlwein mümkün olduğunca ayrıntılardan ve kenar çizgilerinden kaçınarak tasarımlarını temel unsurlarına indirgedi. İmgelerini çok çarpıcı ve yalın şekillere ayırarak, arkaplanlar veya en küçük bir bağlam iması olmaksızın, dikkatini imgenin bir vechesine odakladı. Yapıtları sadeleştirilmiştir ve ustalıklı kompozisyonlarıyla, düz renk alanlarıyla ve bir reklam mesajı veya ürününü iletmeye yalın bir şekilde odaklanışıyla çok güçlüdür. Kendinden önceki Art Nouveau [Okunuşu: Ar Nuvo] tarzının dekoratif süslerini bir kenara bırakan Hohlwein çarpıcı renklerden oluşan düz, geometrik örüntülerle güçlendirilmiş zengin betimlemeler yaratmıştır.

Herhangi bir sanat okuluna veya grubuna bağlı olmayan Hohlwein'in çok sayıdaki posterleri 1920'ler ve 1930'larda Alman ticari sanatını poster tasarımının itici bir gücü haline getirmiştir.