Leonetto Cappiello (1875 – 1942) Fransa'da yaşamış İtalyan bir poster sanat tasarımcısı. Günümüzde, poster tasarımına getirdiği yenilikten dolayı "modern reklâmcılığın babası" olarak anılıyor.

İlk dönem reklâm posterleri ilk poster sanatçıları Jules Chéret, Alfred Choubrac ve Hugo D'Alesi'de görüldüğü gibi tablomsu nitelikteydi. Cappiello, kendinden önceki sanatçıların neredeyse tamamen tersi yönde çalıştı. Siyah arkaplanlardan beliren çarpıcı figürler kullanan ilk poster sanatçısı oldu.

Herhangi bir sanat eğitimi almayan Cappiello, kariyerine Le Rire, Le Cri de Paris, Le Sourire, L'Assiette au Beurre, La Baionnette ve Femina gibi yayınlar için karikatürler çizerek başladı. İlk karikatür albümü "Lanterna Magica" 1896'da yayınlandı.

1898'de Paris'e taşınan Cappiello 20. yüzyılın başlarındaki poster patlaması döneminde, ilk poster sanatçısı Jules Chéret'den önemli ölçüde farklı tasarımlarıyla adını duyurdu. İlk posterini 1899'da Frou-Frou gazetesi için yaptı.

1901 yılında Suzanne Meyer Cappiello ile evlenen Leonetto Cappiello, 1901 - 1914 yılları arasında poster tasarım sanatında devrim yaratan yüzlerce poster yaptı. Cappiello 19. yüzyıl sonundaki resimleri 20. yüzyılın daha hızlı dünyasına uygun şekilde yeniden üretti.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra kariyerini tümüyle poster tasarımı üzerine yoğunlaştıran Cappiello kariyeri boyunca 530 reklam posteri yaptı.

Bugün, sanatçının orijinal posterleri bütün dünyada hâlâ alıcı buluyor.