Niklaus Troxler uluslararası üne sahip İsviçreli bir grafik tasarımcı. 1947 yılında İsviçre'de Willisau kasabasında doğru. 1975 yılından bu yana Troxler uluslararası nitelikteki Willisau Caz Festivalini düzenliyor ve bu arada da festival posterlerini kendisi hazırlıyor.

Willisau Caz Festivali, Troxler'e, grafik tasarıma ve caz müziğine duyduğu tutkuyu tek bir konsept içerisinde bir araya getirmesine olanak sağlıyor. Troxler'in grafik çalışmaları görsel oyunlar ve müziksel metaforlarla katmanlanmıştır ve bunlar el işçiliği illüstrasyonlar ve tipografiyle gerçekleştirilmiştir. Troxler serigrafi ve litografik baskı tekniklerini kullanır.

Troxler'in grafik tasarımlarında kullandığı üç ana tarz vardır: Soyut, Tipografik ve Figüratif. Soyut tasarımları 1960'ların Geometrik Soyutlama ve Op Art tarzlarının etkilerini taşır. Tipografiye olan ilgisi stajyerliğini mürettip olarak yapmasıyla başlamış ve bunun tasarımları üzerinde kalıcı bir etkisi olmuştur. Figüratif tasarımları ise New York tasarım stüdyosundan Pushpin Graphics'e, Henri Matisse'ten René Magritte kadar farklı etkiler taşır.

Niklaus Troxler her ne kadar farklı tarz ve tekniklerle posterler yapsa da bunlar onun görsel kimliğinin bir parçası haline gelmiştir ve eserlerinde hemen farkedilebilirler. Geometrik silüetler, serbest düzenlemeler, stilize çizimler ve sınırlı renk kullanımıyla Troxler'in posterleri kendini hemen belli eder.

Birçok ödül alan posterleri bütün dünyada sergilerde sergilenmiş ve müze koleksiyonlarında yer almıştır.