Asya, Afrika ve Latin Amerika Halklarıyla Dayanışma Örgütü (Organización de Solidaridad con los Pueblos de Asia, Africa y América Latina — OSPAAAL) 1966 yılında, Gine, Kongo, Güney Afrika, Angola, Vietnam, Suriye, Kuzey Kore, Filistin Kurtuluş Örgütü, Küba, Portoriko, Şili ve Dominik Cumhuriyeti'nden solcu delegelerin katıldığı Üç Kıta Konferansı'ndan sonra Küba'nın başkenti Havana'da kuruldu.

Küba propaganda posterleri üreten OSPAAAL 1980'lerin ortalarında malî sıkıntılardan dolayı çalışmalarına ara verse de poster çalışmalarına 2000 yılından sonra yeniden başladı.

Burada OSPAAAL'ın hazırladığı ve Afrika'da, Asya'da, Orta Doğu'da ve Latin Amerika'da etkinlik gösteren özgürlük hareketlerini destekler nitelikteki posterlerden örnekler sunuyoruz. Bu posterlerin uluslararası nitelikte olması amaçlandığı için, bunların herbirinde mesajların genellikle dört dilde yani İspanyolca, İngilizce, Fransızca ve Arapça olarak verildiğini göreceksiniz.

Buradaki posterler Soğuk Savaş döneminde varolan iki kutuplu siyasi öbekleşmenin dünyanın hangi bölgelerinde sıcak fay hatları oluşturduğunu izlemek bakımından da ayrı bir önem taşıyor. Buralardaki çatışmaların dünyadaki güç dengelerinin oluşumunda bir işlevi olduğu açık, ama bunların sonuçta yerel halklara bir faydası olup olmadığı epey bir muğlâk...

 

 

Afrika

 

 

 

Asya

 

 

 

Orta Doğu

 

 

 

Latin Amerika