İkinci Dünya Savaşı Yılları (1939-1945)

 

30'ların sonlarındaki Toplumsal Gerçekçi posterlerin stilistik uydumculuğu 1941 Haziran'ında Hitler'in istilasıyla ansızın sona erdi. İç Savaşın kriz günlerinde ortalığa salınan kuvvetler yeniden gündeme geldi. Ve Sovyet sanatçıları düşmana meydan okumak için yeniden kolları sıvadı.

Gerçekte İç Savaşın en güçlü ikonlarından bazıları yeniden ortaya çıktı. Bunlardan en ünlüsü Moor'un "Gönüllü yazıldın mı?" posteriydi. Bu poster "Cepheye yardım ettin mi?" yazısıyla yeniden basıldı. İç Savaş'ın karanlık günlerinde ROSTA Camekân Posterleri'nin yaratıcısı olan Mikhail Cheremnykh işgalin hemen ardından ilk Tass Camekân Posterini çıkardı. Tass 1925'te ROSTA yerine kurulan haber ajansıydı. Ve Tass Camekân Posterleri savaş boyunca Sovyet azminin sembolü haline geldi.

Nazi tehdidi arttıkça Sovyet propaganda temaları da çarpıcı bir şekilde değişti. Yurtsever çağrılar komünizm ve sınıf mücadelesi temasını gölgelemeye başladı. 1242'de Rusya'yı işgal eden Töton Şövalyelerini yenen Alexander Nevsky ve 1787'de Türkleri bozguna uğratan Suvorov gibi Sovyet-öncesi büyük kahramanlara göndermeler yapan konuşmalar ve posterler çoğaldı. Din-karşıtı temalar ortadan kayboldu, Kulakları ve Kapitalistleri hicveden karikatürlerin yerini Hitler ve yandaşlarına yönelik saldırılar aldı. Sovyet liderliği var kalabilmek için gerek yurt içinden gerekse yurt dışından bulabileceği her yardıma ihtiyaç duyduğunu farketmişti.

Stalin'in tasfiyeleri yüzünden posterlerin çoğu genç sanatçılar tarafından yapıldı ve bunların çoğu tarz olarak gerçekçiliğe kaydı. Bu sanatçılar arasında en iyisi karikatürist, illüstratör ve poster sanatçısı olan Kukrinikski'ydi. En iyi savaş posterlerinin yaratıcıları arasında, hepsi 1900'den sonra doğmuş olan Viktor Koretsky, Viktor Ivanov ve "Anavatan Çağırıyor" posterinin sanatçısı Irakly Toidze bulunuyordu.

 

 

"Hans'ların Dönüşümü"

"Her şey zafer için! SSCB Kadınlar Cephesi"

"Moskova'yı Savun!"

"Ağzını sıkı tut!"

"Faşizm kadınların en büyük düşmanıdır! Faşizme karşı herkes mücadaleye!"

"Halkın intikamından kaçış yok!"

"Halk milislerinin saflarına katıl!"

Haktan yanayız! Ölümüne savaş! --- "Büyük ecdadımızın cesur imgesi size esin versin!"

"Moskova: SSCB'nin Başkenti"

"Anavatan çağırıyor!"

"Çok sayıda askerimiz var"

"Tarlada tek bir başak bile kalmasın!"

"Düşmanı acımasızca ez ve yok et!"

"Stalin'in, ordumuzun ve ülkemizin güçlü ruhu...!"

"Parti ve Lenin: İkiz kardeşler..."

"Anavatana selâm!"