Katsushika Hokusai (1760–1849) gündelik yaşamı betimlemeye yönelen ukiyo-e tarzının önde gelen ressamlarından ve baskı ustalarından biri. Hokusai sadece Japonya'da tanınmakla kalmadı. Yapıtları Batı'da, özellikle Claude Monet, Edgar Degas, ve Henri Toulouse-Lautrec gibi empresyonist sanatçılar üzerinde derin bir etki yaptı.

Hokusai en çok Fuji Dağı'nın 36 Görünümü adlı tahta baskı serisiyle biliniyor. Ve bu serideki tahta baskı resimler arasında 1820'lerde yapılmış olan, yukarıda gördüğünüz dünyaca ünlü "Kanagawa'nın Büyük Dalgası" da yer alıyor.

Resim Kanagawa açıklarındaki teknelerini tehdit eden büyük bir okyanus dalgasını betimliyor. Teknelerin Edo'nun (yani bugünkü Tokyo'nun) güneyindeki adalardan balık getiren mavnalar olduğu düşünülüyor. Ve arkada ise Fuji Dağı görülüyor. Bu resimdeki küçük sır ise, öndeki görece küçük dalganın, Fuji dağının başka bir açıdan görünümüyle aynı olması.


Künye: Kanagawa'nın Büyük Dalgası (Fiji Dağı'nın Otuz-altı Görünümü serisinden), Edo dönemi (1615–1868), tarih 1830-32. / Sanatçı: Katsushika Hokusai (Japon, 1760–1849) / Çok-renkli tahta baskı. Ebadı: 25.7 x 37.9 cm.