Güzelliğiyle ünlü bir kadın olan Simonetta Vespucci (1453 – 1476) 15 yaşında Floransalı ünlü kaşif Amerigo Vespucci'nin uzaktan kuzeni olan Marco Vespucci ile evlendi. Dönemin Floransa'sında eşsiz güzelliğiyle ün salmıştı. Çok genç bir yaşta, 23 yaşındayken tüberkülozdan ölen Simonetta yaşadığı dönemde birçok Floransalı şair ve ressama esin kaynağı oldu.

Yukarıdaki resimde Piero di Cosimo, Simonetta'yı boynundaki engerek yılanıyla Kraliçe Kleopatra olarak resmediyor.

Simonetta'nın etkilediği sanatçılardan biri de Rönesans döneminin ünlü ressamlarından Sandro Botticelli'ydi. Simonetta'ya karşı büyük bir aşk duyan Botticelli, genç yaştaki ölümünden sonraki 30 yıl boyunca da Simonetta'nın imgesini resimlerine yansıtmayı sürdürdü. Venüs'ün Doğuşu tablosundaki Venüs imgesi gibi Botticelli'nin bütün kadın imgeleri Simonetta'nın portreleri olarak karşımıza çıkar. Hatta Primavera'da olduğu gibi bazı resimlerde birkaç yerde birden görülür.

34 yıl sonra Botticelli ölmeden hemen önce Simonetta'nın ayakları ucuna gömülmeyi istedi. Ve bu isteği yerine getirildi. Her ikisi de Floransa'daki Chiesa d'Ognissanti kilisesinin bahçesinde yatıyorlar.


Künye: Simonetta Vespucci'nin Portresi, İtalyan Rönesansı dönemi, tarih 1480 / Sanatçı: Piero di Cosimo (İtalyan, 1462–1522) / Tahta üzerine yağlıboya. Ebadı: 57 x 42 cm. Şu an bulunduğu yer: Musée Condé, Chantilly, Fransa.