George Grosz (1893-1959) sanatsal yeteneklerini ödün vermez radikal düşüncelerle birleştirmiş bir ressamdı. Alman burjuvazisinden iğrenen Grosz onlara iğneleyici çizimleriyle sürekli olarak saldırdı ve onları dalgaya aldı. Grosz Hitler rejimi tarafından sürgünde yaşamaya zorlanıncaya kadar 1920'lerin Almanyasını ve faşizmin yükselişini büyük bir ustalıkla belgeledi.

Toplumun Saygın İnsanları (Stutzen der Gesellschaft) faşizmi destekleyen Alman seçkinlerini müstehzi bir şekilde resmeder. Önde, kılıcını sallayıp bira içen bir Nazi'nin boş kafasında askerî zaferler hayal ettiği görülüyor. Hemen arkasında, solda, ulusalcı bir gazeteci koluyla değerli gazetelerini sıkı sıkıya tutarken eliyle de kanla lekelenmiş bir palmiye dalı tutuyor. Kafasına ise şapka niyetine bir lazımlık geçirmiş. Sağında ise beyninin olması gereken yerde bir öbek dışkı bulunan bir politikacı duruyor. Hemen arkasında Nazi yanlısı bir rahip ordunun canice eylemlerini kutsuyor. En tepede ise cani bir subay bir elinde tabanca ve öbür elinde kanlı bir kılıç tutuyor.

Grosz büyük bir nefret duyduğu bu insanları grotesk bir biçimde betimliyor. Koca kafalar, şişkin, kırmızı yanaklar ve küçük, donuk gözler bunların aşağılık insanlar oldukları ve savundukları toplumun adaletsizliklerine kör kaldıkları duygusunu uyandırıyor. Grosz 1926 yılında yaptığı bu resimden önce de birçok kez yönetici sınıfı iğneleyici bir şekilde suçladığı resimler yapmıştı.

Resimlerinde yargıçlar, rahipler ve işadamları gibi birçok kişinin saygınlık kisvesinin altında suç ve yolsuzluk bulunduğunu göstermeye çalışan Grosz Dada hareketine katıldı, John Heartfield ile birlikte Die Pleite dergisini çıkardı, çeşitli sol yayınlara illustrasyonlarıyla katkıda bulundu ve diğer birçok sanatçı gibi henüz kurulmuş olan Alman Komünist Partisi'ne katıldı.

Naziler 1933'te iktidarı ele geçirdiklerinde Grosz Birleşik Devletler'de bulunuyordu. Faşistlerin kendisini aradıklarını öğrenince ülkesine dönemedi ve uzun yıllar sürgünde yaşadı. 1921 yılında Grosz sanatçılara şöyle sesleniyordu: "Odalarınızdan dışarı çıkın, bireysel bariyerlerinizi yıkın, çalışan insanların fikirleriyle hemhal olun ve yozlaşmış bir topluma karşı mücadelede onlara yardım edin."


Künye: Toplumun Saygın İnsanları (Stutzen der Gesellschaft) , tarih 1926 / Sanatçı: George Grosz (Alman, 1893-1959) / Tuval üzerine yağlıboya. Ebadı: 200 x 108 cm. Şu an bulunduğu yer: Nationalgalerie, Berlin, Almanya.