Yüzyıllar boyu akademisyenler ve tarihçiler rönesans dönemi İtalyan ressamlarından Sandro Botticelli'nin 1482 yılında yaptığı Primavera'sı üzerine uzun uzadıya bir çok şey yazdılar. Bu şaheser resmin bir çok farklı yorumu bulunmasına rağmen bunlardan bir tanesi yaygın olarak kabul görüyor. Buna göre resim Bahar'ın gelişinin mitolojik versiyonunu resmediyor. İtalyanca'da Bahar anlamına gelen Primavera sözcüğünün resmin başlığı olması da bu görüşü güçlendiriyor.

Primavera'daki en çarpıcı görsel yönlerden biri güzel bahçe ortamı. Bahçe, görkemli bir şekilde açmış çiçekleriyle bahar mevsimine işaret ediyor. Ne var ki bahçe ortamı aynı zamanda bir olaylar dizisinin sahnesini oluşturuyor. Ve bu olaylar dizisi içerisinde, klasik mitolojide yer alan bazı ilginç kişiler yer alıyor.

Bahçenin kendisi Venüs'ün Bahçesi'ni temsel ediyor. Klasik mitolojide Venüs aşk ve güzellik tanrıçasıdır. Bu tanrıça resmin ortasında durmakta olaylar onun çevresinde gelişmektedir. Sağ tarafta bir üçlü vardır. Bunlar Zephyrus, Chloris ve Flora'dır.

Rüzgar tanrısı olan Zephyrus, kendisinden kaçan peri kızı Chloris'i yakalar. Bunun sonucunda Chloris, bahar ve çiçeklerin tanrıçası Flora'ya dönüşür. Flora bereketli doğanın cisimleşmesidir ve elbisesi çiçeklerle bezelidir.

Venüs'ün sol tarafında ise başka bir grup vardır. Burada üç güzeller ve Mercury yer almaktadır. Güzeller baharın gelişini dansederek kutlarken Mercury bahçenin üzerinden bulutları uzaklaştırmaktadır. Nihayet resmin tepesinde, Venüs'ün başının üzerinde aşk tanrısı Cupid aşk okunu Mercury'ye bakmakta olan güzele doğrultmuştur.


Künye: Sandro Boitticelli (1915 - 1994), Primavera, 1482, ahşap üzerine tempera, 315 x 205 cm, Galleria degli Uffizi, Floransa, İtalya.