Sandro Botticelli'nin (1446-1510) Venüs'ün Doğuşu adlı bu tablosu Yunan mitolojisinde Afrodit, Roma mitolojisinde ise Venüs olarak bilinen güzellik ve aşk tanrıçasının doğuşunu resmediyor. Deniz köpüğünden doğan Venüs bir midye kabuğu üzerinde Kıbrıs'ın güney batısındaki Baf (Paphos) kıyılarına çıkmıştır. Midye kabuğunu, resmin sol tarafında görülen Zefirus'un nefesiyle kıyıya taşıdığı görülüyor. Zefirus Yunan mitolojisinde baharı simgeleyen tatlı ve hafif batı rüzgarının tanrısıdır.

Zefirus'a sarılı duran yarı-çıplak kadın ise sonradan Flora'ya dönüşecek olan Chloris'tir. Çiçek tanrıçasıdır ve baharın simgesidir. Zefirus bir peri kızı olan Chloris'i kaçırmış ve sonradan da onunla evlenmiştir.

Zefirus ve Chloris'in etrafında güllerin uçuştuğu görülüyor. Bunlar, Zefirus ve Chloris'in baharı simgelediğini görsel olarak vurgulamaktadır.

Kıyıya adım atmak üzere olan Venüs'ün sağ tarafında görülen bir Hora ise, Venüs'ün üzerine çiçek desenli bir pelerin örtmek için ona doğru uzanıyor. Yunan mitolojisinde, Zeus'un kızları olan Hora'lar mevsim tanrıçalarıdır. Klasik sanatta Hora'lar geleneksel olarak üç güzel genç kadın olarak resmedilir. Bu tanrıçalar bazen, mevsimsel bereketle bağıntılarını simgelemek üzere bitkiler ve çiçeklerle gösterilirlerdi. Bu resimde de Hora'nın üzerindeki giysideki çiçek desenleri ve göğüs kısmına sarılı gül dalları Hora'nın baharla ilişkisine bir gönderme yapıyor.

Bu şekilde bakıldığında resim Venüs'ün doğuşunu resmetmekle birlikte asıl olarak baharın gelişine vurgu yapıyor ve bu anlamda da Boticelli'nin Primavera (Bahar) adlı resmiyle bir seri oluşturuyor.


Künye: Sandro Botticelli (1446-1510), Venüs'ün Doğuşu, erken Rönesans dönemi, 1482, ahşap üzerine tempera, 172.5 x 278.5 cm, Galleria degli Uffizi, Floransa, İtalya.