Ando Hiroşige (1797-1858), Ukiyo-e olarak bilinen Japon baskı sanatının son büyük ustasıdır ve Hokusai gibi doğal unsurlara ve manzaralara ilgi duymuştur. Samimi, lirik sahnelere dönüştürdüğü gündelik manzara resimleriyle en az çağdaşı Hokusai kadar başarılı olmuştur. 1856-1858 yılları arasında yaptığı Edo'dan Yüz Ünlü Manzara adlı serisi Hiroşige'nin tartışılmaz şaheseri ve sanatının doruk noktasıdır. [Edo bugünkü başkent Tokyo'nun o dönemdeki adıdır.] Yukarıda gördüğünüz Atake Köprüsü'nde Birdenbire Bastıran Yağmur adlı resim ise Hiroşige'nin bu seri içerisinde yer alan en ünlü kompozisyonlardan biridir.

Bu gravür, gerçek bir empresyonist (izlenimci) yapıt sayılabilir. Hiroşige, Atake Köprüsü üzerinde yaz yağmurunun birdenbire bastırıverdiği tam o anı yakalamıştır. Çok sayıdaki yağmur damlasının, şemsiyeleri altına sığınan insanların ve sığınacak bir yer arayan kayığın yarattığı dinamizm duygusu tek kelimeyle enfestir. Bu, aynı zamanda Vincent van Gogh'un büyük bir hayranlık duyduğu bir yapıttır. Van Gogh bu Japon ressamı, "tarzının nefes alıp vermek kadar yalın oluşu"ndan dolayı kıskandığını söylemiş ve 1887 yılında bu yapıtın bir kopyasını yapmıştır. Bu kopya şimdi Amsterdam'daki van Gogh Müzesi'nde sergilenmektedir.


Künye: Ando Hiroshige (1797-1858), Atake Köprüsü'nde Birdenbire Bastıran Yağmur, 1856, ahşap üzerine gravür, 37x 25 cm, Fuji Sanat Müzesi, Tokyo, Japonya.