Tanrıların Aşkları, İtalyan ressam Annibale Carraci'nin (1560-1609) Roma’daki Palazza Farnese’de Kardinal Odoardo Farnese için yaptığı bir freskler dizisidir. Manyerizm’den Barok’a geçişi yansıtan bu freskler, zamanında, büyük beğeni toplamıştır.

Bu freskler dizisinin bir parçası olan Baküs ve Ariadne’nin Zafer Alayı, Baküs ve Ariadne’yi aşk yataklarına götüren hovarda bir tören alayını resmediyor. Burada gönderme yapılan mite göre şarap tanrısı Baküs, terkedilmiş prenses Ariadne’nin aşkını kazanmıştır. Roma’nın Cumhuriyet ve İmparatorluk dönemlerinde zafer alayları muzaffer önderler tarafından düzenlenir ve defne yapraklarıyla taçlanmış imparator iki beyaz atın çektiği beyaz bir iki tekerlekli arabayla geçerdi. Resimde iki aşık kaplanların çektiği bir iki tekerlekli araba ve periler, Baküs rahibeleri ve boru çalan satirlerden oluşan bir alay tarafından götürülüyor. Önde, Baküs’ün hocası, göbekli, çirkin ve gözleriyle kadınları kesen sarhoş Silenus bir katıra biniyor.


Künye: Annibale Carraci (1560 - 1609), Baküs ve Ariadne’nin Zafer Alayı, 1597, tavan freski, Palazza Farnese, Roma, İtalya.