Gustav Klimt (1862-1918), ondokuzuncu yüzyıl sonu Viyana’sının hiç kuşkusuz en önemli sanatçısı. Klimt’in resimleri geleneksel ve modern, figüratif ve non-figüratif arasında ince bir sınır oluşturuyor. Oldukça erotik portreleri ve cinsellik yüklü eskizleri, zengin örüntülü manzaraları ve gizemli alegorik kompozisyonları duyusal ve incelikli olup dünyadaki en bilinen sanat eserleri arasında yer alıyor.

Klimt’in 1908 yılında tamamladığı Öpücük adlı tablosu sanatçının “altın dönemi”ne ait ve muhtemelen en ünlü tablosu. Burada bronz bir arkaplanın önünde çeşitli altın rengi tonlar ve simgelerle bezeli bir çift görülüyor. Erkek kadını öperken, her iki figür de çiçekli bir bayırın kenarında bulunuyor. Erkek nötr renkli dörtgenlere bürünmüşken başında asma yapraklarından bir taç bulunuyor. Kadın ise parlak renkli dairelere bürünmüşken, başında çiçeklerden bir taç yer alıyor. Çiftin kucaklaşması üçgen devetabanı yapraklarıyla ve iç içe geçmiş dairelerden oluşan bir örtüyle sarmalanmış.

Öpücük’te, Klimt’in önceki tablolarında sık sık resmettiği şehvetli femme fatale olarak kadın imgesini bir kenara bıraktığını görüyoruz.


Künye: Gustav Klimt (1862-1918),Öpücük, 1908, tuval üzerine yağlıboya ve altın varak, 180 x 180 cm, Österreichische Galerie Belvedere Müzesi, Viyana, Avusturya.