Aurora adlı bu fresk, erken İtalyan Barok dönemi ressamlarından Guido Reni’ye (1575-1642) ait ve Roma’daki Pallavicini-Rospigliosi Sarayı’ndaki bir köşk olan Casino dell'Aurora’nın ana salonundaki tavanı süslüyor. 1614 tarihli bu fresk Yunan ve Roma mitolojisinde şafak tanrıçası olan Aurora’yı (Eos), güneş tanrısı olan kardeşi Apollon’un (Helios) önüsıra resmedilmiş. Eos, sabahları görülen çiği dünyaya saçarken, arkasında arabasıyla onu kardeşi güneş tanrısı Apollon izliyor. Apollon, arabasında altın rengi ışıklar saçarak ilerlerken el ele tutuşmuş Hora’lar ona eşlik ediyor.

Helios’un arabasını çeken göksel atların üzerinde ise, yanan bir meşale tutan küçük bir melek olarak betimlenen sabah yıldızı duruyor.

Altın bulutlar üzerinde yüzerek ilerlerken sevinç dolu dünyaya “gül yağmurları”, yani sabahları toprak üzerinde görülen çiğ taneleri saçarken görülen Aurora’nın göksel oradalığı, çevresine neşe, ışık ve güzellik saçıyor.

Klasisizm anlayışı içerisinde yapılmış olan ve Reni’nin en güzel eseri olarak bilinen bu freskte kullanılan ve zamanın solduramamış olduğu renkler belirgin, birbiriyle uyumlu, neşeli ve ışıl ışıl. Bu fresk, aşağıdan bakıldığında sanki bir tavan yokmuş ve gerçekten Aurora arkasına güneşi katıp dünyaya sabahı getiriyormuş izlenimi uyandırıyor.


Künye: Guido Reni (1575-1642),Aurora, 1614, erken İtalyan Barok dönemi, tavan freski, Pallavicini-Rospigliosi Sarayı, Roma, İtalya.