Ma Yuan (1165-1225) Çinli bir manzara ressamıdır ve eserleri, Xia Gui'nin eserleriyle birlikte Ma-Xia resim okulunun temelini oluşturmuştur.

Ma Yuan zaman zaman çiçek resimleri yapmıştır ama en bilinen eserleri manzara resimleridir. Lirik ve romantik yorumu sonraki ressamlar için bir model oluşturmuştur. "Tek-köşe" kompozisyonunun ustasıydı, öyle ki kendisine "Tek-Köşe Ma" lâkabı verilmişti. Bu tip manzara resmi yapma tarzı, verevine bölünmüş asimetrik bir kompozisyon olarak tanımlanır. En ünlü resmi Baharda Bir Dağ Patikasında Yürüyüş'tür.

Ma'nın bu eseri Çin sanatının en büyük şaheserlerinden biridir. Ma, diğer "tek-köşe" kompozisyonları gibi, burada da boşluğu kompozisyonda bir unsur olarak kullanmaktadır. Rahip tefekküre dalmış bir halde, sanatçının bizden gizlediği manzarayı gözlemlemektedir. Üzerine küçük bir kuş konmuş olan söğüt ağacının dalları büyük bir gerçekçilikle çizilmiş olup tabloya büyük bir güzellik ve derinlik etkisi katmaktadır.


Künye: Ma Yuan (1165-1225), Baharda Bir Dağ Patikasında Yürüyüş,1200, albüm yaprağı, ipek üzerine mürekkep ve boya, 27.4 x 43.1cm, Ulusal Saray Müzesi, Taipei, Tayvan.