"İnsanların Paris'ini" seven Pierre-Auguste Renoir (1841-1919), "19. yüzyılın en güzel tablosu" olarak nitelenen bu tabloda Moulin de la Galette'i resmediyor. Burası, Montmarte tepesinin en gözde restoranlarından ve eğlence mekânlarından biri olmanın yanısıra bohemlerin ve Toulouse-Lautrec, van Gogh veya Renoir gibi sanatçıların cennetiydi. Renoir'in en neşeli kompozisyonlarından biri olan bu tablo, bir Pazar öğleden sonrasında Moulin de la Galette'in bahçesinde akasyaların gölgesi altında oturan, dans eden insanları resmediyor.

Tıpkı Manet'nin La Musique aux Tuileries adlı tablosunda yaptığı gibi Renoir da tablosuna tanıdığı bazı kişileri yerleştirmiş. Öndeki çizgili giysili kızın, Renoir'ın modeli Jeanne'ın kızkardeşi olduğu söylenir. Renoir'ın diğer modellerinden biri olan Margot, sol tarafta Kübalı ressam Cardenas ile dansederken görülüyor. Sağ tarafta, öndeki masada sanatçının arkadaşları olan Frank Lamy, Norbert Goeneutte ve Georges Rivière görülüyor. Rivière, Empresyonistlerin çıkardığı L'Impressionniste adlı kısa ömürlü dergide Moulin de la Galette'i Paris yaşamını titiz bir doğrulukla resmeden değerli bir anıt olarak nitelendiriyor.


Künye: Pierre-Auguste Renoir (1841-1919), Le Moulin de la Galette, 1876, tuval üzerine yağlıboya, 131 x 175 cm, Musée d'Orsay, Paris, Fransa.