İspanyol ressam Joan Miró (1893-1983) için şöyle denmiştir: "O, 19. yüzyılda doğdu, 20. yüzyılda resim yaptı ve 21. yüzyılın ressamıdır." İç savaş sırasında darbeci faşistlere karşı Cumhuriyet'e bağlılığını sanatıyla da ortaya koyan Miró 1937'de Paris'te düzenlenen Dünya Fuarı'ndaki Cumhuriyetçi İspanya Pavyonu'na Pablo Picasso'yla birlikte destek verdi ve Cumhuriyet'e yardım amaçlı 1 frank değerinde "pochoir Aidez l’Espagne" (İspanya'ya yardım edin) pulunu resimledi. Franco diktatörlüğüne karşı sahnelenen bir oyun için yarattığı "Merma" adlı grotesk kuklalarından söz ederken şöyle diyordu: "Bu sadece bir politik bir harekete karşı bir tepki değil, bu diktatörlüğün temsil ettiği, bize dayattığı her şeye karşı ve ben bu dayatmalara tahammül edemem."

Joan Miro’s politik duruşu, insan özgürlüğüne ve sanatın dönüştürücü rolüne bağlılığının bir ifadesiydi.

Uluslararası övgü kazanan yapıtları Sürrealizm, bilinçaltı zihnin kum havuzu, çocuksuluğun yeniden yaratımı ve Katalan gururunun bir dışavurumu olarak yorumlandı. 1930'lardan başlayarak yaptığı çeşitli söyleşilerde, burjuva toplumunu desteklemenin bir yolu olarak gördüğü konvansiyonel resim yapma yöntemlerine yönelik horgörüsünü dile getirdi ve varolan resmin görsel unsurlarını bozmak adına "resmin katledilmesini" söyledi.

Yukarıda gördüğünüz Mavi II adlı tablo, Miro'nun Mavi adlı üçlemesinin ikincisi.


Künye: Joan Miró (1893-1983), Blue II, 1961, tuval üzerine yağlıboya, 270 x 355 cm, Musée National d'Art Moderne, Centre Georges Pompidou, Paris, Fransa.