Paris'te sanatçıların mekânı Montmarte'deki bir gece klübü olan Divan Japonais 1893'te gözde Japon motifleri ve fenerleriyle yeniden dekore edilmişti. Gece klübünün sahibi olan Édouard Fournier buranın açılışında müşteri çekmek için Toulouse-Lautrec'e şarkıcıları, dansçıları ve müşterileri resmeden bu posteri ısmarladı.

Önde, Toulouse-Lautrec dinleyiciler arasındaki iki yakın arkadaşını resmediyor: sağda sanat eleştirmeni ve edebiyat dergisi Revue wagnérienne'in kurucusu Édouard Dujardin ve ortada şık, siyah silüeti ile ünlü kankan dansçısı Jane Avril. Arkaplanda ise dönemin diğer ünlü isimlerinden biri olan şarkıcı Yvette Guilbert sahnede şarkı söylüyor. Fotoğraf ve Japon baskıların etkisini yansıtan bir biçimde her ne kadar başı kırpılmış da olsa, uzun siyah eldivenlerinden onun Guilbert olduğu o günlerdeki müşteriler tarafından hemen anlaşılıyordu.

Renkli baskıdaki teknik gelişmeler ve poster asmayı sınırlayan yasaların gevşemesiyle taşbaskı posterler 1890'larda hızla çoğaldı. Dans salonları ve canlı sokak hayatı gece etkinliklerine can verdi. Toulouse-Lautrec'in reklâm amacıyla yaptığı göz alıcı posterleri müreffeh Belle Époque'un [yani Avrupa'daki 19. yüzyılın sonlarından Birinci Dünya Savaşı'na kadar süren "Güzel Dönem"in] çekiciliğini yansıtıyordu.


Künye: Henri de Toulouse-Lautrec. Divan Japonais, 1893, dört renkli taşbaskı, 80 x 62 cm.