August Macke, 1913-1914 yılları arasında Thun Gölü kıyısında kaldığı süre boyunca Fransız ressam Robert Delaunay'ın resim anlayışına duyduğu ilgiyi kanıtlayan çok sayıda resim yaptı. Macke onu, 1912 yılında ressam arkadaşı Franz Marc ile birlikte Paris'te ziyaret etmişti. Delaunay'ın resimleri kendisi üzerinde kalıcı bir etki yapacaktı. Macke özellikle Delaunay'ın kompozisyonu saf spektral renk alanlarına bölümlemesinden ve boya ile ışık yoluyla ulaştığı ahenkten etkilendi.

Yeşil Ceketli Kadın adlı bu tablosunda zengin kontrastlar oluşturmak üzere saf renkler bir diğerinin yanıbaşına konuldu. Yeşil ağaç tepelerindeki balkıyan sarı nüanslar ve zemindeki terakota (yani, kahverengiye çalan kavuniçi) gölgelemeler manzaranın günışığıyla yıkandığı izlenimini veriyor.

Deniz kıyısındaki gezinti yeri, şık giyimli çiftlerin gezindiği sıcak ve davetkâr bir yer izlenimi uyandırıyor. Delaunay'ın tersine Macke, sanatında her zaman için nesneye sadık kalır. Renge öncelik vermesi onu hiçbir zaman tümden soyutlamaya götürmedi. Öte yandan, 1910-1913 yılları arasında kendisinin de aralarında olduğu sanat grubu "Der Blaue Reiter" sanatçılarının sıklıkla yaptığı gibi renge herhangi bir soyut, metafizik anlam da yüklemedi.


Künye: August Macke. Yeşil Ceketli Kadın, 1913, tuval üzerine yağlıboya, 44 x 43,5 cm. Haubrich Koleksiyonu.