İtalyan Siena resmininin Giovanni di Paolo tarafından yaratılan bu şaheseri büyük Floransalı şair Dante'nin "İlahi Komedi"de betimlediğini andıran bir Cennet görünümü sunuyor. Burada evren göksel bir küre olarak gösteriliyor. Ortada yer alan dünyanın çevresinde dört elementi, bilinen gezegenleri ve güneşi ve nihayet burçları temsil eden eşmerkezli daireler yer alıyor. Tanrı ise yukarıda Yaratılış sahnesine nezaret ediyor. En yüce melekler tarafından çevrelenmiş olan Tanrı, ışıyan göksel bir ışığa garkolmuş olarak resmedilmiş.

"Dünya haritası"nın yanında Cennet bahçesi görülüyor. Sağ altta Cennetin dört ırmağı yerden çıkıyor. Cennetin zengin florası Düşüş'ten önceki insanın saf ve günahsız halini simgeliyor. Adem ve Havva alışık olunmadık bir şekilde çıplak olarak resmedilmiş bir melek tarafından cennetten çıkarılıyor.

Künye: Giovanni di Paolo (1400 - 1482). Dünyanın Yaratılışı ve Cennetten Kovuluş, 1445, ahşap üzerine tempera ve altın, 46 x 52 cm. Robert Lehman Collection, Metropolitan Museum of Art, New York City, Birleşik Devletler.