Parkta Top Oynayan Çocuk, Nabiler akımı sanatçılarıyla yakın ilişki içerisinde olan İsveçli ressam Félix Vallotton’un en bilinen resimlerinden biri. Bu kuşbakışı görünüm, Bonnard veya Vuillard’ın sıkça resmettiği bir parkı ya da halka açık bir bahçeyi resmediyor.

Resmin ön tarafında ağaçların koyu gölgesinin düştüğü koyu sarı renkte toprak bir zemin görülüyor. Burada, koyu gölgesi yere düşmüş koşan bir çocuk parlak bir ışık beneği olarak duruyor. Çocuğun uzun sarı saçları kırmızı kurdelalı sarı şapkasının altından uçuşuyor. Botları soluk kavuniçi renkte ve arkadan düğmelenmiş beyaz önlüğü ardısıra rüzgarda uçuşuyor. Çocuğun küçük kırmızı bir topun peşinde koştuğu görülüyor.

Arkada, biri mavi ve bir diğeri de beyaz renkte iki soluk figür çocuğun soluk kütlesini aksettiren bir şekilde yanyana duruyor. Bu iki kadının küçük boyutta oluşu onların epeyce uzakta bulunduğuna işaret etmekle birlikte, uzam düz ve cephesel görünüyor.


Künye: Félix Vallotton (1865-1925). Parkta Top Oynayan Çocuk, 1899, Ahşap Üzerine Yağlıboya, 48 x 61 cm., Musée d'Orsay, Paris, Fransa.