Yaptığı dansçı resimleriyle ünlü olan Fransız ressam Edgar Degas'ın (1834–1917) bu tablosu Bar Egzersizi Yapan Dansçılar adını taşıyor. Bu tablo açık bir kapıdan bir dans stüdyosuna sanki rastgele bir göz atıyormuşuz izlenimi uyandırıyor. Ama Degas'ın diğer bütün resimlerinde olduğu gibi burada da kompozisyon üzerine titizlikle çalışılmış ve figürler dikkatli bir şekilde betimlenmiş. Degas stüdyo zeminindeki tozu yatıştırmada kullanılan sulama kovasıyla sağ taraftaki dansçı arasında ince bir benzeşlik yaratmış. Kovanın yan taraftaki tutamağı dansçının sol koluna öykünüyor ve kovanın ağzı da aynı dansçının sağ koluna ve yukarı kalkmış bacağına benziyor.

Yapıt tamamlandıktan sonra Degas bu görsel oyundan pişmanlık duydu ve tablonun sahibi olan arkadaşı Henri Rouart'dan, üzerinde yeniden çalışmak üzere tabloyu geri istedi. Ama Degas'ın yaptığı düzeltmelerle yapıtlarını mahvettiğini bilen Rouart bunu kabul etmedi.


Künye: Bar Egzersizi Yapan Dansçılar, Edgar Degas, 1877, tuval üzerine karışık teknik, 75.6 x 81.3 cm, H. O. Havemeyer Koleksiyonu, The Metropolitan Museum of Art, Amerika Birleşik Devletleri.