Giorgio de Chirico [Okunuşu: Corco de Kiriiko] (1888–1978) İtalyan bir anne-babanın çocuğu olarak Yunanistan'da doğdu. 1906 yılında ailesiyle birlikte Münih'e taşındı. Burada Güzel Sanatlar Akademisi'nde okurken ressam Arnold Böcklin'in büyüsel gerçekçiliğiyle ve sanatçıyı "gerçekliği reddetme" yönünde yüreklendiren Friedrich Nietzsche'nin yazılarıyla tanıştı. 1917 yılında İtalyan ressam Carlo Carrà ile tanıştı. Onunla birlikte, mantıkdışı gerçekliğe saygın bir yer verilen "metafizik" bir resim tarzı geliştirdi. Her ne kadar Metafizik Okul kısa ömürlü olsa da sonuçları Dada ve Sürrealizm gibi kendinden sonra gelen sanat akımlarında kendini hissettirdi.

Yukarıda gördüğünüz kompozisyon sanatçının ünlü ıssız meydanlarından birini resmediyor. Sağ taraftaki kasvetli yekpare kemerlerden koyu geometrik gölgeler düşerken sol tarafta uyuyan tanrıça Ariadne heykeli bulunuyor. Ariadne'yi Theseus tarafından terkedildikten sonra Naksos adasında uyuyakalmışken betimleyen bu heykelin Chirico için büyük bir sembolik anlamı vardı. 1913 yılında yaptığı ve bir seri oluşturan beş tabloda Ariadne'yi çeşitli açılardan resmetti. Chirico'nun düşsel nitelikteki bu erken dönem resimleri Sürrealistler tarafından büyük bir beğeniyle karşılandı.


Künye: Ariadne, Giorgio de Chirico (1888–1978), 1913, tuval üzerine yağlıboya ve grafit, 135 x 180 cm, The Metropolitan Museum of Art, Amerika Birleşik Devletleri.