Fransız ressam Maurice de Vlaminck'in (1876–1958) yaşadığı dönemde, şimdi Paris'in bir banliyösü olan Chatou, Seine Nehri kıyısında küçük bir köydü. Vlaminck ve ressam arkadaşı André Derain 1901'den itibaren Chatou'da bir stüdyoyu paylaştılar ve burada "Chatou Okulu"nu oluşturdular. Parlak renkler ve kalın fırça darbeleriyle kendini gösteren resimleri Fovizm akımının habercisi oldu.

Formel bir resim eğitimi olmayan Vlaminck, resimlerinde duygularını ifade etmek için en doğrudan formları ve temel renkleri tercih etti. Parisli sanat tüccarı Ambroise Vollard'ın 1906'da resimlerini satın almasından sonra Vlaminck kendini tümüyle resime adayabildi. 1906 yılının yazını Chatou ve çevresinde geçirdi ve yukarıda gördüğünüz resim gibi resimler yaptı. Bu resimlerinde Van Gogh'un, hayranlık duyduğu son dönem ifadeci tarzındaki belirgin fırça vuruşlarına ve sezgisel boya kullanımına öykündü.

Yukarıdaki resimde sanatçı mavi ve kırmızı ana renklerini beyazla birlikte kullanarak, bunları renk lekeleri ve kıvrımları oluşturmak üzere boya tüplerinden olduğu gibi uyguladı.


Künye: Chatou'da Seine Nehri, Maurice de Vlaminck (1876–1958), 1906, tuval üzerine yağlıboya, 83 x 102 cm, The Metropolitan Museum of Art, New York, Amerika Birleşik Devletleri.