Hasat Zamanı Pieter Bruegel'in, zengin tüccar Niclaes Jongelinck'in Antwerp'teki evinde bulunan bir dizi ahşap-üzerine-yağlıboya resminden biri. Yılın mevsimlerini resmetmek üzere bir dizi olarak 6 veya 12 tane yapıldığı düşünülen bu resimlerden günümüze sadece 5 tanesi ulaşmış bulunuyor. Diğer dört tablo şunlar: Kasvetli Gün, Sürünün Dönüşü, Karda Avcılar ve Saman Hasadı...

Doğanın işleyişine yönelik kaydadeğer duyarlılığıyla Bruegel, daha önceki mevsim resimlemelerindeki dinsel ve ikonografik çağrışımları bir kenara bırakarak idealize edilmemiş manzaralar resmetmekle Batı sanatında bir dönüm noktası yarattı.

Hasat Zamanı dizi içerisinde muhtemelen Ağustos veya Eylül aylarını temsil ediyor. Bu resim kısmen biçilmiş bir buğday tarlasını gösteriyor. Ön tarafta ise bir armut ağacının altında bir grup köylünün yemek molası verip dinlendiğini görüyoruz. Bir yandan ise iş devam ediyor. Arkada bir kadın ve erkek buğdayları balyalar haline getirken, üç kişi de oraklarıyla ekinleri biçmeyi sürdürüyor. İleride ise bazı kadınların omuzlarında ekin yığınları taşıyarak ilerlediklerini görüyoruz.

Resmin ön tarafında yoğunlaşan sarı renk ile resmin arka tarafında yoğunlaşan yeşil renk arasındaki hoş kontrast, yazdan sonbahara geçişi kusursuz bir güzellikte vurguluyor.


Künye: Hasat Zamanı, Pieter Bruegel (1525 – 1569), 1565, ahşap üzerine yağlıboya, 119 x 162 cm, Metropolitan Museum of Art, New York, Amerika Birleşik Devletleri.