Las Meninas (Nedimeler), İspanyol Altın Çağı'nın önde gelen ressamı Diego Velázquez'in 1656 yılında yaptığı bir tablo. Sanatçının en ünlü tablosu olan bu eserin karmaşık ve anlaşılması zor kompozisyonu izleyici ve resmedilen figürler arasında belirsiz bir ilişki yaratıyor. Bu karmaşık yapısından dolayı Las Meninas Batı resim sanatında en çok analiz edilen eserlerden biri olageldi.

Tablo, İspanya Kralı IV. Philip'in sarayındaki büyük bir odayı gösteriyor. Resimde genç prenses Margaret Theresa'nın iki yanında nedimeleri, sol tarafta iki cüce ve önlerinde bir köpek, onların biraz arkalarında ise dadıyla koruma görevlisi yer alıyor. Sağ tarafta ise Velázquez yan tarafa doğru hafifçe eğilmiş, resimlerini yaptığı kişilere bakıyor. Bunların kim olduklarını ise arka taraftaki aynadaki yansılarından görüyoruz: kral ve kraliçe.

Las Meninas Batı sanat tarihindeki en önemli resimlerden biri olarak kabul ediliyor. Barok ressam Luca Giordano bu tablonun "resim sanatının teolojisi"ni temsil ettiğini söylerken, 19. yüzyılda Sir Thomas Lawrence bu eseri "sanat felsefesi" olarak adlandırdı.


Künye: Las Meninas, Diego Rodríguez Velázquez (1525 – 1569), 1656, yağlıboya, 318 cm x 276 cm, Museo Nacional del Prado, Madrid, İspanya.