Suzuki Harunobu 1765 yılında çok-renkli baskı (nishiki-e) tekniğini kullanan ilk tahtabaskı sanatçısıydı. Tahtabaskı resimler önceleri siyah-beyaz olarak yapılıyor, ya da iki-üç renkli olarak basılıyordu. Harunobu'nun ilk çok-renkli baskı çalışması kendisine ısmarlanan bir takvimdi ve bu takvim basıldığında çok fazla alıcı buldu. Ölümüne kadarki sonraki beş yıl boyunca Harunobu bu takvimin popülerliğinden faydalanarak klasik ve güncel konularda yüzlerce renkli baskı yaptı.

Yukarıdaki tahtabaskı resimde, karla kaplı bir söğüt ağacının altında şık giyimli bir çift görülüyor. Birlikte paylaştıkları şemsiyle gezintiye çıkmışlar. Erkeğin siyah bir elbisesi ve başında da bir başlığı var. Kadının üzerinde ise dökümlü bir beyaz elbise bulunuyor. Bu şık giyimli çift zengin chonin sınıfının yükselişini ve onların şık giysilere, keyif veren eğlencelere ve sanatlara, özellikle de tahtabaskı resimlere yönelik ilgisini yansıtıyor.

Harunobu güzel kadınları narin ve zarif görünümlü olarak resmetti. Figürlerini bireyselleştirmeyip, onları kendine özgü görünümleri olmayan idealize imgeler olarak sundu.


Künye: Karda Şemsiye altında Yürüyen Sevgililer, Suzuki Harunobu (1725–1770), 1769, tahtabaskı, 29 cm x 20,6 cm, The Metropolitan Museum of Art, New York, Birleşik Devletler.