Fransız ressam Edgar Degas (1834 -1917) hareketli insan figürler çizme ustası olarak bilinir. En çok balerin ve yarış atı resimleri ve çizimleriyle tanınan Degas birçok farklı boya malzemesiyle çalışmış, ama pastel boyayı diğerlerine yeğlemiştir.

Degas'ın sanatı devinimle ifadenin psikolojisi, çizgilerin uyumu ve dış hatların sürekliliğine ilişkin bir ilgiyi yansıtır. Bu özellikler Degas'ı diğer empresyonist ressamlardan ayırır. Öte yandan Degas da kendisinin "empresyonist" olarak adlandırmasını istememiş bunun yerine "realist" olarak adlandırılmayı yeğlemiştir. Buna karşılık Degas 1874-1886 yılları arasında düzenlenen dokuz empresyonist sergiden biri dışında hepsine katılmıştır.

Edgar Degas'ın genç yaşlarda kendisini örnek aldığı sanatçı Fransız ressam Jean Auguste Ingres'ti. Ingres'in öğrencisi Louis Lamothes ile birlikte sanat çalışmalarına başladıktan sonra Güzel Sanatlar Okulu'na gitmeye başladı ama 1854 yılında okuldan ayrılarak İtalya'ya gitti. İtalya'da beş yıl kalan Degas burada İtalyan sanatı üzerine, özellikle de Rönesans sanatı üzerine çalıştı.

1859'da Paris'e dönen Degas ailesinin ve arkadaşlarının portrelerinin yanısıra klasik ve romantik tarzları bir araya getiren tarih konulu resimler yaptı. Bu dönemde Édouard Manet'den etkilenen Degas güncel temalara yönelerek dramatik sahneler ve portreler yapmaya başladı.

1870'lerin başlarında bale dansçısı kızlar, resimlerinin favori teması oldu. Stüdyosunda canlı bir modelle eskizler çizerek farklı pozları gruplar halinde bir araya getirdi ve bu şekilde prova veya gösteri sırasındaki dansçıları resmetti. Bu dönemde ayrıca at yarışları, kumsallar ve kafe iç mekanlarını resmeden resimler de yaptı.