Kawase Hasui (1883 - 1957) Japonya'daki yirminci yüzyıl shin hanga (yeni baskı) okulunun büyük ustalarından biridir. tahtabaskı resimlerinde farklı mevsimlerden manzaraların yanısıra, ayışığının aydınlattığı gece manzaralarını ve güneşli gündüz manzaralarını resmetti. Hasui birçok resminde ışık ve karanlık arasındaki kontrastı ustalıklı bir şekilde kullandı. Bir yandan Japonyanın kırsal bölgelerini, göllerini, dağlarını, tarlalarını ve ırmaklarını resmederken, bir yandan da tapınakları, köprüleri, cadde ve sokakları, kanalları ve binalarıyla şehir manzaralarını resmetti.

Hasui'nin sanatının en ilgi çekici yönlerinden biri de resimlerinde sınırlı sayıda insan figürü kullanıyor oluşuydu. Resimlerinden birçoğunda insan figürü yoktur, olanlarda da sadece bir ya da iki insan figürüne rastlanır. Figürler genellikle arkadan görülür ve çoğunlukla kompozisyonun kenarında veya arkaplanında yer alırlar. Figürlerin yalnızlığı resimlere dokunaklılık ve durgunluk duygusu katar.

Yirminci yüzyıldaki hızlı modernleşme döneminde Hasui'nin tahtabaskı resimleri eski Japonya'ya yönelik bir nostalji ve geleneksel kültüre yönelik bir saygı duygusu uyandırıyordu.