Ando Hiroshige adıyla da bilinen Utagawa Hiroshige (1797-1858), özellikle manzara baskı resimleriyle bilinen bir Japon ressam ve baskı ustası. Ukiyo-e (havai dünya) tarzı baskı resim okulunun son büyük temsilcisi olan Hiroshige, yaptığı lirik manzara resimleriyle, çağdaşı Hokusai'den bile daha başarılı bir ressam oldu.

Hiroshige'nin kariyeri kabaca üç ana döneme ayrılır. 1811 - 1830 yılları arasında genç kadınlar ve aktörler gibi geleneksel konular üzerine baskı resimler yaptı. Sonraki 15 yıl boyunca bir manzara ressamı olarak ün yaptı ve 1833'te Tokaido'nun 53 Menzili adlı --Edo ve Kyoto'yu birbirine bağlayan yol üzerindeki manzaraları resmettiği-- baskı serisini yayınladığında başarısının zirvesine ulaştı. Yaşamının son yıllarında, sanat yaşamının üçüncü döneminde yaptığı resimler ününden dolayı artan talebi karşılayabilmek için aceleye geldiğinden dolayı zaman zaman daha düşük kalitededir.

Hiroshige 1858 yılında bugünkü Tokyo olan Edo'da koleradan öldü.

Hiroshige, Hokusai ile birlikte 19. yüzyılın ilk yarısında Japon popüler sanatına yön verdi. Eserleri kendisinden daha yaşlı olan Hokusai'ninkiler kadar çarpıcı ve yaratıcı değildi, ama Japon manzaralarını son derece şiirsel ve yumuşak bir tarzda ele aldı. Bütün kariyeri boyunca 5400 kadar baskı resim yaptı.