Katsushika Hokusai (1760 – 1849) Edo döneminin ukiyo-e ressamı ve baskı ustası olan Japon bir sanatçı. Sesshu gibi ressamlardan ve Çin resminin diğer stillerinden etkilenen Hokusai en çok Fuji Dağı'nın Otuzaltı Görünümü (1932) başlıklı tahtabaskı serisiyle tanınıyor. Sanatçının belki de en bilinen çalışması olan Kanagawa'nın Büyük Dalgası da bu seri içerisinde yer alıyor.

Hokusai'nin uzun yıllar ressamlık yaptı ama en önemli eserlerini 60'ından sonra verdi. en popüler eseri olan Fuji Dağı'nın Otuzaltı Görünümü serisi 1826 ve 1833 yılları arasında tamamlandı. Bu seri gerçekte 46 tahtabaskı içeriyor (10 tanesi ilk baskıdan sonra eklendi).

Hokusai'nin ukiyo-e tarzı, bu sanatı, Edo döneminde popüler olan kurtezanlar ve aktörlere odaklanmaktan kurtararak manzaralar, bitkiler ve hayvanları da içine alan bir forma dönüştürdü.

Hokusai'nin Fuji Dağı'nı sıklıkla resmetmesi dini inançlarından kaynaklanıyor. Budizm'in Nichiren mezhebine bağlı olan Hokusai'nin inançlarına göre ölümsüz yaşamla ilişkilendirilen Fuji Dağı ölümsüzlük sırrının kaynağı olarak görülüyor.