Henri de Toulouse-Lautrec (1864 - 1901) Fransız bir ressam. Köklü bir aristokrat ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Zayıf bir bünyesi olan ve çocukluğunda sık sık hastalanan Toulouse-Lautrec 12 yaşında sol ayağını ve 14 yaşında da sağ ayağını kırdı. Düzgün iyileşmeyen kemikler büyümelerini durdurdu. Böyle olunca yetişkinliğe eriştiğinde normal bir gövde yapısına sahipken bacakları normalden kısa kaldı. Boyu sadece 1.5 metreydi.

Normal bir bedenin elverdiği bir yaşamdan yoksun olan Toulouse-Lautrec tümüyle sanatı için yaşadı. Paris'in Montmartre bölgesinde yaşadı. Burası Toulouse-Lautrec'in Paris'in resmetmeyi sevdiği kabare eğlencesi ve bohem hayatının merkeziydi. Sirkler, dans salonları, gece klüpleri ve yarış parkurları — bütün bu görülesi şeyleri tuvale aktardı veya bunları birer litografa dönüştürdü.

Toulouse-Lautrec bütün bu etkinliklerin hemen her zaman içerisindeydi. Kalabalık bir gece klübü masasında oturuyor, gülüyor ve içiyor ve aynı zamanda da hızlıca eskizler karalıyordu. Ertesi sabah stüdyosunda bu eskizleri parlak renkli resimlere dönüştürüyordu.

Montmartre yaşamının bir parçası olabilmek ve görünümünden dolayı insanların alaylarından kendisini koruyabilmek için Toulouse-Lautrec çok içmeye başladı. 1890'larda içki sağlığını etkilemeye başladı. Gördüğü tedaviye rağmen alkolden uzak kalamadı. Bu büyük ressam 1901 yılında henüz 37 yaşındayken hayata gözlerini kapadı.