İngiltere'de Kraliyet Posta Kurumu 2009 yılında 20. yüzyıl İngiliz tasarım klasiklerini konu alan bir pul serisi çıkardı. Pul koleksiyoncuları için bu ilginç bir fırsat olabilir ama biz burada pullardan daha çok İngiliz tasarım klasiklerinin kendisiyle ilgileniyoruz... İngiliz tasarımı denilince bakalım akla neler geliyormuş?

 

 

 

İlk Mini araba 1959 yılında üretildi. Sir Alec Issigonis'in bu devrim niteliğindeki arabası 1960'ların ikonu haline geldi ve İngiliz tasarımının en çarpıcı ve en bilinen parçalarından biri olmayı hala sürdürüyor.

 

 

 

Aslına bakılırsa BAC ve Aérospatiale tarafından ortaklaşa üretilen Concorde bir ingiliz-Fransız tasarım klasiği. Ruslar'ın Tupolev Tu-144 adlı, Concorde'a çok benzeyen uçaklarını ise casusluk yoluyla ele geçirdikleri Concorde planlarından hareketle yaptıkları öteden beri söylenip duruyor.

 

 

 

Mary Quant, 1960'ların modasına damgasını vuran mini eteği, daha kısa etekler ve elbiseler üzerinde uzun boylu denemeler yaptıktan sonra geliştirdi.

 

 

 

Routemaster otobüsleri 1956 yılından beri Londra'da toplu taşım aracı olarak kullanılıyor. Artık kullanımda çok az sayıda kalmış olsa da, bu otobüsler hala bütün dünyada Londra'yı sembolize eden unsurlardan biri olmayı sürdürüyor.

 

 

 

Londra'yla ilişkili bir diğer tasarım, Harry Beck'in 1933 tarihli Londra Metrosu haritası. Harry Beck, Londra Metro'sunun karmaşıklığının yarattığı sorunları elektrik diyagramlarından esinlenerek çizdiği bu haritayla çözüm buldu. Bu konuda ortaya koyduğu tasarım ilkeleri bugün hala geçerli.

 

 

 

RJ Mitchell tasarımını yaptığı Supermarine Spitfire'ın üretildiğini göremeden öldü. Uçağın eliptik kanatları ona akıllardan silinmeyen silüetinin yanısıra, çağdaşı uçaklardan çok daha büyük bir hız kazandırdı.

 

 

 

Robin Day'in, püskürtümlü kalıplamayı kullanan ilk ürünlerden olan, ustalıkla yapılmış istiflenebilir sandalyesi o kadar yaygın kullanılıyor ki, tasarımındaki inceliği gözden kaçırmak çok mümkün.

 

 

 

Yaptığı Battersea Santralı ve Liverpool Anglikan Katedrali'yle bilinen bir mimar olan Giles Gilbert Scott aynı zamanda Kraliyet Posta Kurumu için K2 telefon kulübelerinin de tasarımını yaptı. 1924 yılında hizmete sunulan K2 telefon kulübeleri daha o günlerde bir tasarım klasiği haline geldi.

 

 

 

Yayıncılık dünyasında kitap kapakları ender olarak Penguin klasikleri kadar hemen ikonik hale gelmiştir. Eric Gill'in ölümsüz Gill Sans yazıtipinin kullanıldığı bu kapaklar Edward Young tarafından tasarlandı ve Jan Tschichold tarafından kusursuz hale getirildi.

 

 

 

George Carwardine'in Akrobat Lambası tasarımının arkasında, onun daha önceden yaptığı araba süspansiyon sistemleri tasarımları yatıyor. Carwardin'in 1932 yılında tasarladığı bu lamba, insan kaslarının işlevine benzeyen yaylar kullanıyor.