Fındık ezmesi sabah kahvaltılarında severek yenilen bir gıda. Ama marketten aldığınız ürünlerde vücudunuz için zararlı şekerin yanısıra, ne olduğunu bilmediğiniz (büyük ihtimalle GDO'lu ve kanserojen) birtakım koruyucular ve katkı maddeleri de bulunuyor. Bu yüzden kendi fındık ezmenizi kendiniz hazırlayın. Hazırlaması üç-beş dakikadan fazla sürmüyor.

İçerik

  • 250 gram kavrulmuş fındık (kavrulmamışsa 175 derecelik fırında 10-12 dakika kavurun)
  • 450 gram bal
  • bir fincan tahin

Tarif

Fındıklar kavrulmamışsa, önceden 175 derecede ısıttığınız fırında 10-12 dakika kadar kavurun. Eğer kabukluysalar bir bez yardımıyla kabuklarını soyun. Fındıkları bir mutfak robotunda iyice öğütün. Üzeri kapatılabilen cam bir kabın içerisine balı dökün, üzerine fındığı ekleyin. Tahta bir kaşıkla karıştırın. (Metal kaşık balın kimyasal özelliklerini bozduğu için mutlaka tahta kaşık kullanmalısınız.) Homojen bir karışım elde ettiğinizde tahini ekleyip yeniden karıştırın.

Tahini balın keskin tadını kırmak ve biraz da karışıma sürülebilir bir kıvam kazandırmak için koydum. İsteğe bağlı olarak daha az veya daha çok tahin koyabilir veya hatta hiç koymayabilirsiniz.

Afiyet olsun...