İçerik

  • 1 su bardağı yeşil mercimek
  • 4 parça domates kurusu (veya 1 yemek kaşığı domates salçası)
  • 2 diş sarmısak
  • 1 küçük tatlı kaşığı kadar kaya tuzu
  • 1 veya iki yemek kaşığı sızma zeytinyağı
  • Mercimeklerin üstünü örtecek kadar su (1 buçuk su bardağı)

Yapılışı

Mercimekleri bir saat suda ıslatın. Suyunu süzüp küçük bir tencereye koyun. Kuru domatesleri irice parçalar halinde doğrayıp tencereye atın. 2 diş sarmısağı soyup büyük parçalar halinde doğrayarak tencereye ekleyin. Suyu ve tuzu ekledikten sonra kısık ateşte mercimekler yumuşayıncaya kadar, üstü kapalı olarak, yaklaşık 1 saat pişirin. 45 dakikadan sonra tenceredeki suyun çekip çekmediğini arada bir kontrol edin ki, tencerenin dibi tutmasın.

Yemek piştikten sonra arzuya göre 1 veya 2 yemek kaşığı zeytinyağını ekleyip iyice karıştırın ve 5 dakika kadar üzeri kapalı bir şekilde dinlendirin.

Yemeğiniz hazır.

 

Mercimeğin faydaları

Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengin. Besin değeri oldukça yüksek olan mercimek vücuda ve zihne güç veriyor. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Gözlere de yararlı. Mercimeğin kalori değeri de yüksek. Enerji veriyor ve yorgunluğu gideriyor. Kansızlara faydalı. Anne sütünü attırıyor. Kandaki kolesterol oranını düşürüyor ve kan akışını hızlandırıyor. Kalp ve damar hastalıkları ile şeker hastalığından korunmaya yardımcı oluyor. Kalp krizi riskini azaltıyor. Bağırsakları çalıştırarak vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırıyor.