Tropik siklon bir fırtına sistemidir. Bir alçak basınç merkezine sahip olan bu sistem güçlü rüzgarlar ve yoğun yağış üretir. Bir tropik siklon, nemli hava yükseldiğinde ortaya çıkan ısıdan beslenir. Bu şekilde, nemli havada bulunan su buharı yoğunlaşır. Siklonlar "sıcak çekirdeğe" sahip fırtına sistemleridir.

Güçlü tropik siklonların merkezinde sakin bir havanın bulunduğu "göz" bulunur. Fırtınanın gözü, yarıçapı 30-65 kilometre civarında bulunan kabaca dairesel bir alandır. Fırtınanın gözü "göz duvarı" ile çevrilidir. Göz duvarı, bulutların oluşturduğu yüksek bir halka görünümündedir ve burası, yoğun yıldırım ve gökgürültüleriyle fırtınanın en şiddetli ve yıkıcı şekilde yaşandığı yerdir.

"Siklon" terimi, bu fırtınaların siklonik doğasına işaret eder. Siklonlar Kuzey Yarımküre'de saat yönünün tersi istikamette ve Güney Yarımküre'de saat yönünde dönerler. Tropik siklonlar, ortaya çıktıkları farklı bölgelerde farklı isimlerle adlandırılırlar.

Kuzey Atlantik Okyanusu'nda, Karayib Denizi'nde, Meksika Körfezi'nde ortaya çıktığında kasırga (hurricane), Doğu Pasifik'te ortaya çıktığında tayfun (typhoon), Hint Okyanusu'nda, ve Endonezya/Avustralya'da orta çıktığında siklon (cyclon), Çin Denizi'nde ortaya çıktığında baguio adını alır.