Büyük Bariyer Resifi, Dünya denizlerindeki en büyük mercan resif sistemi ve yaklaşık 3,000 kilometrelik bir uzunlukta ve 344,400 kilometre karelik bir alan üzerinde bulunan 2,900 resiften ve 900 adadan oluşuyor. Resif kuzeydoğu Avusturalya'da, Queensland açıklarındaki Mercan Denizi'nde yer alıyor. Uzaydan görülebilen Büyük Bariyer Resifi canlı organizmalar tarafından yapılmış dünyanın en büyük yekpare yapısı. Bu resif yapısı mercan polipi olarak bilinen milyarlarca küçük organizmadan oluşuyor ve onlar tarafından yapılmış bulunuyor. Büyük bir yaşam çeşitliliğini bünyesinde barındıran Büyük Bariyer Resifi 1981 yılında Dünya Mirası Alanı seçildi.

Resifin büyük bir kısmı Büyük Bariyer Resifi Deniz Parkı tarafından korunuyor ve bu da aşırı avlanma ve turizm gibi insan kullanımından kaynaklanan etkileri sınırlamaya yardımcı oluyor. Resife ve ekosistemine yönelik diğer çevresel baskılar arasında iklim değişikliğinin neden olduğu yaygın mercan beyazlaşması ve mercan polipleriyle beslenen dikentaçlı deniz yıldızlarının periyodik olarak ortalığı kaplaması bulunuyor.

Büyük Bariyer Resifi Aborijinler ve Torres Boğazı Adası sakinleri tarafından uzun zamandan beri biliniyor ve kullanılıyordu ve yerel halkların kültürlerinin ve manevî yaşamlarının önemli bir parçasını oluşturuyordu.

Yukarıdaki resimde Büyük Bariyer Resifinde yer alan Heron Adası görülüyor.